Máte kolem své parcely starý plot, který by zasluhoval náročnější údržbu, anebo ještě lépe provedení rozsáhlé rekonstrukce? A už víte, jakou koncepci rekonstrukce či údržby zvolit, aby to mělo praktický význam a také to dobře vypadalo? Což tentokrát vsadit na plaňkový plot z dřevěného masivu? Je to řešení účelné a hlavně velmi zajímavé po estetické stránce.
Dřevěné ploty se nejčastěji staví v chatových oblastech, kam se skutečně dobře hodí. Výška plotu tu nemusí být příliš velká, postačí sotva metr padesát, anebo dokonce nižší metrový plůtek na betonovém soklu, a tak pokud se vám toto řešení zalíbilo, pusťte se do práce. Budete k tomu potřebovat kromě zednického náčiní i závitník M6. Kde se tento průměr závitníku uplatní, a proč?
Betonáž ocelových profilů nebo trubek – dřevěné plaňky budete montovat nerezovými vruty na vodorovné dřevěné latě a ty musí být někde uchycené. Většinou v rozestupech dvou metrů mezi ocelové nosníky, zabetonované do povrchového soklu. Do nosníků se pak vyvrtají otvory a vyřeže závit, načež se k nim přišroubují patky pro uchycení vodorovných dřevěných latí. Jistou možností je patky k nosníkům přivařit svářečkou, ale práce se závitníkem je jednodušší a mnohdy i rychlejší.
Montáž planěk na ocelový nosník – jestliže poptáváte oplocení stabilnější, pevnější a více odolné vůči povětrnostním vlivům a mechanickému namáhání, pak instalujte svislé plotovky na vodorovné ocelové profily, například tvaru L. Právě zde dobře uplatníte závitník M6, kdy do ocelového nosníku vyvrtáte otvory pro všechny plotovky, každý z nich opatříte závitem, a plotovky přišroubujete k nosníku šrouby se zápustnou hlavou. Tato konstrukce bude mít i delší životnost vzhledem k tomu, že dřevo rychleji stárne, a to u nosné vodorovné latě může být docela problém. Na závěr bychom vám ještě připomněli, abyste nezapomněli při montáži plotovek k nosníku mazat závitový spoj olejem.